Confidenţialitate


Zeci de mii de turiști, așteptați pe litoral în minivacanța de 1 mai | AUDIO


Zeci de mii de turiști, așteptați pe litoral în minivacanța de 1 mai | AUDIO

Zeci de mii de turiști sunt așteptați în minivacanța de 1 mai pe litoral, odată cu deschiderea  sezonului estival. În acest an minivacanța ține mai mult datorită zilelor libere dedicate Sărbătorilor Pascale.

Vor fi șase zile și șase nopți pline de petreceri, concerte, festivaluri și alte evenimente distractive, promit organizatorii de pe litoral.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Cele mai multe rezervări au fost făcute pentru stațiunile care, la inceput de sezon estival, adună zeci de mii de tineri din țară și din străinătate la festivalurile deja tradiționale de muzică electronică.

Iar potrivit vicepreședintelui ANAT Sud Est, Cristian Bărhălescu, este perioada cu prețuri pentru taote buzunarele:

„Tarifele sunt mai mici în această perioadă și asta datorită faptului că au fost atrași foarte mulți turiști de Vamă, de Costinești, și Mamaia Nord, unde foarte mulți turiști evadează în proprietățile pe care și le-au achiziționat. Iar Mamaia trebuie să lupte pentru a-și atrage turiști”.

Autoritățile din Constanța sunt, însă, hotârâte să readucă Mamaia în topul stațiunilor de pe litoral. Președintele OMD Mamaia, George Măndilă, dă asigurări că turiștii vor avea parte de surprize,  care le vor umple vacanța cu multă muzică bună:

„Începem incendiar și spectaculos. Cu o serie de șase spectacole, dintre care, 1,2,3 mai, la Piațeta Cazino din stațiunea Mamaia, 4,5, 6 mai, in Piața Ovidiu din orașul Constanța. Și artiștii sunt foarte, foarte cunoscuți”.

În minivacanța de 1 mai litoralul îi asteaptă, așadar, pe turiști cu festivaluri de muzică sau gastronomice, cu plimbări pe plajă, sau cu vaporașul pe mare, distracții la maxim în cluburile de noapte, cu preparate din pește proaspăt in cherhanale, relaxare  și mult soare.

SURSA FOTO: Inquam Photos / Costin Dinca


Ultimele stiri
Obiceiuri de Crăciun, în Moldova. Îmblânzirea anului ce vine și a „Urșilor de la Comănești”. Alungarea duhurilor rele…

Obiceiuri de Crăciun, în Crișana. Prin ce se deosebește Turca din Bihor față de cea din alte zone…

Obiceiuri de Crăciun, în Oltenia. Ce presupun Viflaimul din Dolj, Vasilca și scormonitul în foc | AUDIO

24 decembrie, Ajunul Crăciunului. Colindatul și alte obiceiuri la români

Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…