Confidenţialitate

Tricolorii i-au învins cu 5-1 pe sanmarinezi în preliminariile CM 2026 | AUDIO

Victorie pentru tricolori la San Marino cu 5-1 în preliminariile Cupei Mondiale, după eșecul cu Bosnia și Herțegovina. Chiar dacă jucătorii naționalei au reușit să se impună în deplasare la Serravalle cu 5 goluri, tot sunt nemulțumiți de faptul că și gazdele au marcat, așa cum a spus, după meci, mijlocașul Ianis Hagi:

Ianis Hagi: „Când ai oportunitatea să joci și pentru golaveraj, încerci s-o faci”

Audio Player
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Când câștigi sunt trei puncte, asta-i important. Când ai oportunitatea să joci și pentru golaveraj, încerci s-o faci. Asta ne-a și zis nea Mircea înainte de meci. Să dăm cât mai multe goluri. Din păcate am primit și acel gol unde n-am fost atenți. Cred că au fost undeva la 5-10 minute unde echipa s-a rupt puțin, era o distanță foarte mare între atacant și fundași. E important să câștigăm. Să acumulăm puncte și să marcăm goluri. Cum am spus, acum ne așteaptă o dublă foarte importantă, în vară”, a spus Iani Hagi după meciul cu San Marino.

Cel mai nemulțumit a fost antrenorul tricolorilor, Mircea Lucescu, care l-a găsit vinovat pe fundașul Mihai Popescu după ce a făcut greșeala care a permis fotbaliștilor bosniaci să câștige la meciul trecut.

Cu toate acestea, fundașul a reușit chiar să marcheze împotriva jucătorilor din peninsula italică.

Mircea Lucescu: „Mie mi se pare că dacă eu nu pot, la vârsta mea, să fac observații, să critic, să laud, să argumentez, să sfătuiesc, cine o mai poate face?

Audio Player
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„N-am fost, dragă, niciun moment supărat. I-am atras doar atenția și am încercat să-i explic ce s-a întâmplat. Pentru că era așa, o chestie – era vinovat și unul, era vinovat și altul, era vinovată toată echipa. Nu. Un jucător a făcut o greșeală care ține de cunoștințele lui. Astea-s lucruri pe care trebuia să le știe la 17, 18 ani. Astăzi a marcat foarte bine, am vorbit cu el. Mie mi se pare că dacă eu nu pot, la vârsta mea, să fac observații, să critic, să laud, să argumentez, să sfătuiesc, cine o mai poate face? Unul de 30 de ani sau de 35 de ani? Eu am 80 de ani. Deci eu îmi pot permite absolut tot. Am spus încă o dată și repet: în orice moment eu pot pleca”, a declarat Mircea Lucescu.

Următorul meci al naționalei în calificările pentru Cupa Mondială va fi la vară, pe 7 iunie, împotriva Austriei.

Sursa foto: Facebook / Echipa națională de fotbal a României

Citește și: București: O mașină a luat foc pe Calea Moșilor. 3 autoturisme au ars în totalitate. Au fost impuse restricții de circulație | VIDEO

Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.