Confidenţialitate


Trei vameși, arestați preventiv pentru 30 de zile în urma descinderilor și perchezițiilor de amploare la Vama din portul Constanța Sud Agigea într-un dosar de corupție instrumentat de DNA Constanța | AUDIO


Trei vameși, arestați preventiv pentru 30 de zile în urma descinderilor și perchezițiilor de amploare la Vama din portul Constanța Sud Agigea într-un dosar de corupție instrumentat de DNA Constanța | AUDIO

Descinderi și percheziții de amploare la Vama din portul Constanța Sud Agigea, într-un dosar de corupție instrumentat de DNA Constanța. Trei persoane, un vameș, un fost vameș și un comisionar vamal au fost reținuți pentru luare de mită și complicitate la luare de mită. Într-o singură seară, cei trei au adunat 20.000 de dolari. Cercul de suspecți al procurorilor DNA Constanța este de cel puțin 30 de vameși și comisionari vamali, iar ancheta este abia la început.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Descinderile organizate de procurorii DNA Constanța la Biroul Vamal de frontieră din portul Constanța Sud Agigea i-au luat prin surprindere pe vameșii, care erau filați de mai multă vreme.

Zeci de vameși și comisionari vamali sunt suspectați că erau organizați pentru a facilita, în schimbul unor sume variind între 500 și 10.000 de dolari pe container, în funcție de conținut, pretinse de la importatori, intrarea mărfurilor ilegale în țară, sau în tranzit.

Principalii suspecți erau un vameș, un comisionar vamal și un fost vameș, suspendat din funcție, fiind anchetat din 2021 în alt dosar de corupție. În timpul descinderilor de joi seara, vameșul a fost prins în flagrant după ce a primit de la comisionarul vamal, inculpat și el pentru că intermedia mita, sumele de 5.000 de dolari și 8.100 lei. Apoi, în mașina celui de-al treilea suspect, fostul vameș, a fost găsita suma de 12.300 de dolari, dar și 1000 de euro. Acesta din urmă este cercetat și pentru distrugerea de probe pentru ca la flagrant ar fi înghițit biletul cu lista șpăgilor.

Cei trei au fost reținuti și, vineri după amiază, au fost deferiți Tribunalului Constanța cu propunerea de arestare preventivă pe 30 de zile. Autoritatea Vamală Română a transmis că activitatea instituției nu este afectată în niciun fel și își reafirmă „angajamentul pentru transparență, statul de drept și lupta împotriva corupției”.

Sursa foto: Nicușor Bușurică

Citește și: Trei vameși, prinși în flagrant, au fost reținuți pentru luare de mită și complicitate la luare de mită


Ultimele stiri
Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria