TeamRomania la JO 2024. Sportivii români au cucerit 9 medalii. Imagini de la ceremonia de încheiere a Olimpiadei | GALERIE FOTO

Delegația României la Jocurile Olimpice de la Paris a participat duminică, 11 august, la ceremonia de încheiere a celei de-a 33-a ediții a Olimpiadei. Drapelul țării a fost purtat de Mihaela Cambei, vicecampioană olimpică la haltere, categoria 49 de kilograme. România a depășit la această ediție a Jocurilor Olimpice numărul de medalii obținute în cadrul edițiilor anterioare ale Jocurilor Olimpice.

Sportivii români participanți la Jocurile Olimpice de la Paris au cucerit în total 9 medalii. Acestea au fost obținute la patru sporturi: înot, canotaj, gimnastică și haltere feminin.

Trei medalii de aur

Medaliile de aur au fost cucerite la înot de David Popovici, la proba de 200 de metri liber, la canotaj de Florin Enache și Andrei Cornea la dublu vâsle și de către Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu la canotaj 8+1.

Patru medalii de argint

Cele patru medalii de argint au câștigate de echipajul feminin Simona Radiș și Ancuța Bodnar la dublu vâsle, de Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel la dublu rame, de Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen la dublu vâsle, categorie ușoară și de către Mihaela Cambei, la haltere, categoria 49 de kilograme.

Două medalii de bronz

Medaliile de bronz au fost cucerite de către David Popovici, la proba de 100 de metri liber și de Ana Maria Bărbosu, în finala de gimnastică artistică la sol.

România, pe locul 23 în clasamentul pe națiuni

România se situează pe locul 23 în clasamentul pe națiuni – o performanță remarcabilă față de poziția 46, cea pe care s-a situat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020. Atunci, sportivii noștri au cucerit un număr total de patru medalii: una de aur, la canotaj și trei de argint, la canotaj și scrimă.

În 2016, la Jocurile Olimice de la Rio de Janeiro, România s-a clasat pe locul 47, după ce olimpcii români au obținut, de asemenea, un număr total de patru medalii, potrivit Olympics.com. Una de aur – la scrimă, una de argint – la tenis și două de bronz – obținute la canotaj și lupte libere.

Pe primele locuri ale clasamentului pe națiuni în cadrul JO 2024 se află: SUA, China și Japonia.

Imagini cu sportivii români din timpul ceremoniei de încheiere a Jocurilor Olimpice din 2024:

Sursa foto: COSR / Cristian Nistor