TeamRomania la JO 2024. Sabrina Voinea a obținut locul 8 în finala de la bârnă. Ea a primit nota 11.733. Italia a luat aurul olimpic

Sabrina Voinea a obținut locul 8 în finala la bârnă. Ea a primit nota 11.733. Gimnasta a evoluat luni, 5 august, la Bercy Arena din Paris, în finala de la bârnă din cadrul Jocurilor Olimpice. Noua stea a gimnasticii românești, așa cum a fost numită, Sabrina Voinea a obținut un punctaj de 11.733 . Ea a luat 5.800 de puncte pentru dificulate și 5.933 pentru execuție. Alice D’Amato, din partea Italiei, s-a calificat pe primul loc, cucerind aurul olimpic. Ea a primit nota 14.366.

Sabrina Voinea, supranumită noua stea a gimnasticii românești, s-a clasat pe ultimul loc în cadrul finalei de la bârnă, desfășurate luni, 5 august, la Bercy Arena din Paris. Pe parcursul execuíei sale, gimnasta s-a dezechilibrat de două ori de pe bârnă.

Din partea Italiei, Alice D’Amato a devenit campioană olimpică, câștigând medalia de aur.

Pe podium au urcat și reprezentanta Chinei, Yaqin Zhou, dar și cealaltă italiancă din competitie, Manila Esposito.

În finala de la bârnă au concurat gimnastele Yaqin Zhou (China), Sunisa Lee (USA), Julia Soares (Brazilia), Manila Esposito (Italia), Sabrina Maneca Voinea (România), Alice D’Amato (Italia),
Simone Biles (SUA) și Rebeca Andrade (Brazilia).

Gimnasta Sabrina Voinea spunea săptămâna trecută, după ce România a încheiat competiția la gimnastică artistică pe locul 7, că și-ar dori să-i calce pe urme lui David Popovici și să obțină o medalie olimpică:

Voi trage foarte mult de mine pentru visul meu”, spunea sportiva.

Anul trecut, Sabrina Voinea, aflată la primul ei concurs ca senioară, a câștigat două medalii de aur la sol și bârnă în cadrul Campionatului Mondial din Doha.

Tot luni, de la ora 15:38 atât Sabrina Voinea, cât și Ana Maria Barbosu vor evolua în finala de la sol.

Sabrina Maneca Voinea și Ana Maria Bărbosu fac parte din proiectul „Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și Octavian Bellu.

Sursa foto: Facebook / COSR