TeamRomania la JO 2024. Sabrina Voinea a obținut locul 5 în finala probei de gimnastică artistică la sol

Sabrina Voinea a obținut locul 5, având nota 13.700, la egalitate cu Ana Maria Bărbosu, luni, 5 august, în finala feminină a probei de gimnastică artistică la sol din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Tot luni, înaintea finalei de la sol, gimnasta a obținut nota 11.733, ocupând ultimul loc în finala la bârnă.

Sabrina Voinea, în vârstă de 17 ani, a obținut locul 5 în finala feminină a probei de gimnastică artistică la sol. Camelia Voinea, mama și antrenoarea gimnastei a depus contestație după evaluarea făcută de către arbitri, însă demersul nu a schimbat situația pentru Sabrina Voicu.

Ana Maria Bărbosu a fost foarte aproape de câștigarea unei medalii de bronz, conform clasamentului inițial. Americanca Jordan Chiles a urcat însă pe podium în locul româncei după ce a depus o contestație, iar abitrii i-au ridicat nota.

În finala pe echipe, gimnastele României au obținut locul 7, cu o poziție mai sus decât în calificări.

Nadia Comăneci a ținut să sublinieze că obținerea locului 7 după 12 ani de absență e un lucru pozitiv pentru gimnastica românescă.

Sursa foto: Facebook / COSR