TeamRomania la JO 2024. Medalie de argint la haltere feminin. Mihaela Cambei a obținut prima clasare feminină pe podiumul olimpic din istoria halterelor românești | AUDIO

O nouă medalie pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris: halterofila Mihaela Cambei a obținut argintul la categoria 49 de kilograme. Este prima clasare feminină pe podiumul olimpic din istoria halterelor românești.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Mihaela Cambei a avut o evoluție extraordinară la Jocurile Olimpice de la Paris și a reușit să ridice, la smuls haltera, 93 de kilograme, iar la aruncat 112, totalizând 205 kilograme, cu un kilogram mai puțin decât campioana olimpică en-titre, o sportivă din China.

Până la ultima încercare a chinezoaicei, românca a condus concursul. Pe podium, a mai urcat o jucătoare din Thailanda.

Mihaela Cambei a spus că acesta a fost concursul vieții sale, pentru care s-a antrenat 2 ani de zile și că este mândră de performanța istorică obținută, fiind prima medalie olimpică  pe care o obține o  halterofilă din România.

Mihaela Cambei, despre medalia cucerită: „M-am luptat mult pentru ea şi cred că ăsta este visul oricărui sportiv”

„Această medalie înseamnă absolut totul pentru mine, toată cariera mea de 11 ani. M-am luptat mult pentru ea şi cred că ăsta este visul oricărui sportiv. Eu sunt foarte mândră de ceea ce am obţinut’’, a spus sportiva, care i-a dedicat medalia antrenorului Valeriu Calancea.

Mihaela Cambei le-a mulțumit și românilor care au susținut-o și încurajat-o din tribune.

Ultima medalie olimpică a României la haltere a fost adusă de Nicu Vlad în 1996, bronz la Atlanta.

Iar la JO din 2016, Gabriel Sîncrăian a obţinut bronzul, dar ulterior a fost descalificat pentru dopaj.

România are până acum 8 medalii la Jocurile Olimpice de la Paris:  trei de aur, patru de argint şi una de bronz.