TeamRomania la JO 2024. Ilie Sprîncean și Oleg Nuță au obținut locul 9 la canoe dublu masculin pe 500 de metri

Ilie Sprîncean și Oleg Nuță s-au clasat pe locul 9 la la proba de dublu masculin pe 500 de metri, joi, 8 august, la Jocurile Olimpice de la Paris. Anterior, sportivii au ratat Finala A a probei de canoe dublu pe distanţa de 500 de metri.

Sportivii români au plecat în bine din start și au fost la jumătatea distanței între primii trei. La fotofiniș, România a fost declarată câștigătoare în finala B, cu timpul 1:43.80. Ilie Sprincean și Oleg Nuță au fost cu două sutimi mai rapizi decât francezii Loic Leonard şi Adrian Bart (1:43.82).

China a câștigat titlul olimpic la canoe dublu 500 m.

Tot joi, Ilie Sprîncean și Oleg Nuță au ratat calificarea în finala A a probei de canoe dublu pe distanţa de 500 de metri. Cei doi au trecut linia de sosire pe locul 5.

Finala A a fost câștigată de chinezii Hao Liu/Bowen Ji, urmați de italienii Casdei/Tacchini și de spaniolii Moreno/Dominguez.

România mai are un singur reprezentant în concursul de kaiac-canoe. Cătălin Chirilă va evolua vineri, 9 august, în semifinalele probei de canoe-1 1.000 m. Finalele probei vor avea loc, de asemenea, vineri.

Sursa foto:  COSR / Facebook