TeamRomania la JO 2024. Echipa feminină de tenis de masă a României, învinsă de echipa Indiei în optimile de finală, cu 2-3 la general

România a pierdut în optimile de finală la tenis de masă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris în fața Indiei. Sportivele române Bernadette Szocs, Elizabeta Samara și Adina Diaconu au jucat luni, 5 iulie, în optimile de finală la tenis de masă împotriva jucătoarelor Archana Girish Kamath, Sreeja Akula și Manika Batra.

Reprezentantele Indiei s-au impus încă de la primul set. Jucătoarele Akula Sreeja și Kamath Archana Girish au câștigat primul set în fața Adinei Diaconu și a Elizabetei Samara. Un sfert de oră mai târziu, Akula Sreeja și Kamath Archana Girish au câștigat toate cele trei seturi cu scorurile 11-9, 12-10 și 11-7.

Bernadette Szocs a jucat împotriva Manikăi Batra, dar românca, deși a început promițător jocul, a fost învinsă în toate cele trei seturi de jucătoarea din India, care s-a impus cu scorurile 5-11, 7-11, 7-11.

Elizabeta Samara a înfruntat-o pe Akula Sreeja. Românca a câștigat setul patru cu 11-6, după ce a fost dominantă în punctele cheie.

Pe parcursul competiției, Bernadette Szocs a întâlnit-o pe Archana Girish Kamath, pe care a învins-o în primul set cu 11-5. Imediat însă, Bernadette Szocs a fost egalată de Archana Girish Kamath, 1-1 la seturi, iar în setul trei românca s-a impus cu 11-7, 2-1 pentru România.

România-India în optimile de finală la tenis de masă. Echipa feminină de tenis de masă a României, formată din Bernadette Szocs, Elizabeta Samara și Adina Diaconu, intră în cursa pentru medalii. Româncele au jucat împotriva indiencelor Archana Girish Kamath, Sreeja Akula și Manika Batra.

Adina Diaconu a confruntat-o pe Manika Batra, dar românca a pierdut meciul cu 5-11, 9-11, 9-11.

Deși România a egalat la 2-2 cu India prin Bernadette Szocs, echipa națională feminină de tenis de masă a fost înfrântă de India, cu 2-3 la general, fiind eliminată din competiția pe echipe la Jocurile Olimpice.

Sursa foto: Facebook / Agenía Națională pentru Sport.