TeamRomania la JO 2024. Canotorii medaliați la Paris și componenții lotului de gimnastică se întorc miercuri în țară

Canotorii medaliați la Jocurile Olimpice de la Paris și componenții lotului de gimnastică vor sosi în țară miercuri, 07 august 2024, ora 15:50, de la Paris. Ei vor fi primiți la Salonul Oficial al Aeroportului „Henri Coandă” din București.

Prin echipa de canotaj trimisă la Paris, România a câștigat două medalii de aur și trei medalii de argint.

Aurul olimpic a fost cucerit de Florin Enache și Andrei Cornea (la dublu vâsle) și de echipajul feminin format din Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu (canotaj 8+1).

Medaliile de argint au fost câștigate de Simona Radiș, Ancuța Bodnar (dublu vâsle); Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel (dublu rame) și de Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen (dublu vâsle categorie ușoară).

În total, sportivii români au câștigat la Jocurile Olimpice trei medalii de aur, trei medalii de argint și una de bronz. Pe lângă medaliile obținute de canotori, David Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 200 de metri liber și medalia de bronz la proba de 100 de metri liber.

România ocupă locul 16 în clasamentul pe națiuni. Pe primele locuri ale clasamentului pe națiuni se află: SUA (24-31–31), China (22-21-16), Australia (14-12-9).

Sursa foto: COSR

Citește și: TeamRomania la JO 2024. Nadia Comăneci explică implicarea sa în cazul gimnastelor: Să dăm toate steagurile la o parte și să ne gândim că fetele sunt niște adolescente care au muncit foarte mult | AUDIO