TeamRomania la JO 2024. Ana Maria Bărbosu a obținut locul 4 în finala la sol. Gimnasta, devansată în ultimul moment de Jordan Chiles, după ce americanca și-a contestat nota

Gimnasta Ana Maria Bărbosu a obținut locul 4 în finala probei de gimnastică artistică la sol din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după ce a fost foarte aproape de medalia de bronz. Românca a reușit să obțină nota 13.700. Ea a fost devansată în ultimul moment de Jordan Chiles, din partea Statelor Unite, căreia arbitrii i-au ridicat nota. Tot luni, Sabrina Voinea a avut propria performanță în finala de la bârnă, unde a ocupat locul 8 și în finala de la sol, unde a obținut locul 4.

Ana Bărbosu a fost devansată de americanca Jordan Chiles, intrată ultima în concurs, care a contestat nota primită. Bărbosu era – în acel moment – pe locul trei în concurs. La finalul tuturor evoluțiilor, româncase clasa pe locul trei, de unde ar fi primit bronzul, după brazilianca Rebeca Andrade și americanca Simone Biles.

Jordan Chiles a primit nota 13,666, care o clasa direct pe locul cinci. În urma unei contestații, arbitrii i-au ridicat nota la 13,766, devansând-o pe gimnasta noastră.

Ana Bărbosu a încheiat pe locul 4, urmată de romanca Sabrina Voinea – tot 13.700, dar cu punctaj diferit la execuție.

Și Voinea a contestat nota primită, dar contestația ei nu a fost aprobată de juriu.

În cadrul finalei la sol au concurat în total 15 gimnaste.

Ana Maria Bărbosu și-a făcut debutul la o etapă de cupă mondială în 2022, la vârsta de 16 ani, la Cupa Mondială de Gimnastică Artistică de la Osijek (Croația), unde a obținut o medalie de aur și una de bronz.

În finala probei de individual compus, desfășurată în cadrul JO de la Paris pe 1 august, Ana Maria Bărbosu a ocupat locul 17.

Sursa foto: Facebook / COSR

Citește și: TeamRomania la JO 2024. Canotorii români, omagiați la Casa României din Paris. Președintele COSR: Au venit aici foarte bine pregătiți, nu am avut niciun dubiu că nu vor câștiga medalii | AUDIO