TeamRomânia la JO 2024. David Popovici, despre finala probei de 100 de metri liber: O nouă zi, o nouă cursă. Aceeași mentalitate pe care am avut-o și pentru 200 și care mi-a priit | AUDIO

La Jocurile Olimpice de la Paris, David Popovici înoată miercuri, 31 iulie, în finala probei de 100 de metri liber. David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris, cu al cincilea timp din semifinalele desfăşurate marți.

Imediat după cursa de marți seară, sportivul a făcut declarații la postul public de televziune.

David Popovici: „Încă nu am terminat ce aveam de făcut aici”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Sunt mulțumit că m-am calificat. Asta e tot ce conta. Mâine e o nouă zi, mâine e o nouă cursă. Aceeași mentalitate pe care am avut-o și pentru 200 și care mi-a priit. Încă nu am terminat ce aveam de făcut aici. După ce termin și cu suta de metri, indiferent de rezultat, mă voi putea bucura un pic de tot ceea ce am reușit”, a declarat înotătorul român.

Popovici a fost doar al şaselea după prima lungime de bazin, dar a reuşit să recupereze şi să încheie pe locul secund a doua semifinală.

Tănărul sportiv care luni seara a cucerit aurul olimpic la 200 metri liber, a fost al şaptelea în finala la 100 m liber în 2021, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, când avea doar 16 ani.

Finala este programată miercuri, la 23:39.

Sursa foto: Facebook / Comitetul Olimpic și Sportiv Român