TeamRomania la JO 2024. Rezultatele sportivilor români la finalul primei săptămâni de Olimpiadă. Medalii și clasament pe națiuni | GALERIE FOTO

Prima săptămână a Jocurilor Olimpice de la Paris s-a încheiat, iar sportivii români au luptat cu tot ce au avut mai bun pentru a aduce în țară medalii care să ne reprezinte în această competiție. Mulțumită muncii lor și a perseverenței lor, dar și a disciplinei, România se află pe locul 12 în clasamentul pe națiuni, iar sportivii români au adus acasă 6 medalii olimpice.

Sursa foto: Facebook / Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Medaliile obținute de România la Jocurile Olimpice de la Paris 2024

Medalia de aur: 2 medalii de aur

• David Popovici a obținut medalia de aur la proba de înot de 200 de metri liber.
  • Florin Enache și Andrei Corneau au obținut medalia de aur la canotaj la proba de dublu vâsle masculin.

Medalia de argint: 3 medalii de argint

• Canotoarele Simona Radiș și Ancuța Bodnar au obținut medalia de argint la proba de dublu vâsle feminin.
  • Canotoarele Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au obținut medalia de argint în Finala A a probei dublu rame feminin.
  • Canotoarele Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc au obținut medalia de argint în Finala A la dublu vâsle feminin.

Medalia de bronz

• David Popovici a obținut medalia de bronz la înot la proba de 100 de metri liber.

România la Jocurile Olimpice 2024: Rezultate după prima săptămână de Olimpiadă – 6 medalii olimpice pentru România

România a obținut până acum 2 medalii de aur, 3 medalii de argint și o medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Felicitări tuturor sportivilor români care au evoluat la Jocurile Olimpice de la Paris în această săptămână!

Felicitări tuturor sportivilor români care vor evolua la Jocurile Olimpice de la Paris săptămâna viitoare!