TeamRomânia la JO 2024. Sabrina Voinea, după ce echipa feminină a încheiat finala la gimnastică pe locul 7: „Am muncit mult. Ne dorim ca în finalele individuale să fie și mai bine”. Reacția Nadiei Comăneci | AUDIO

Echipa feminină de gimnastică artistică a României a încheiat pe locul 7 finala de aseară din cadrul Jocurilor Olimpice la Paris. Campioană olimpică a devenit pentru a patra oară consecutiv echipa Statelor Unite. Pe locul 2, s-a clasat Italia, iar Brazilia, pe 3. Gimnastele române mai au însă șanse la medalii la individual, unde vor evolua la sol și la bârnă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

După 12 ani de absență de la Jocurile Olimpice, echipa națională de gimnastică artistică a obținut locul 7 la Paris, cu o poziție mai sus decât în calificări.

„A fost un concurs bun, am tras de noi până la capăt. Am muncit mult să ajungem până aici și să obținem locul 7. Ne dorim ca în finalele individuale să fie și mai bine”, a spus gimnasta Sabrina Voinea la TVR, care a menționat că și-ar dori să-i calce pe urme lui David Popovici și să obțină o medalie olimpică:  „Voi trage foarte mult de mine pentru visul meu”, a afirmat sportiva.

Aceasta va evolua și în finala de la sol și bârnă, iar Ana Maria Bărbosu, este calificată în finala de la sol.

„A fost prima noastră finală pe echipe la Olimpiadă, în prima noastră Olimpiadă. Eu zic că ne-am descurcat foarte bine. Am reușit să urcăm încă un loc, deci e un lucru extraordinar”, a spus Ana Maria Bărbosu.

Ana Maria Bărbosu și Amalia Ghigoarță vor concura joi, 1 august, în finala de la individual compus.

Nadia Comăneci: „Au avut dificultate, frumuseţe, s-a văzut la execuţie”

Nadia Comăneci a ținut să sublinieze că obținerea locului 7 după 12 ani de absență e un lucru pozitiv pentru gimnastica românescă.

„Au fost aşa sigure şi creative (). Sigure pe ele, eu mă bucur enorm. Au avut dificultate, frumuseţe, s-a văzut la execuţie. Au avut o dificultate mare la bârnă”, a precizat fosta gimnastă.

Și preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu a spus după finala feminină pe echipe că sportivele încă au șanse la medalii: „Păstrăm în continuare şanse la sol şi poate chiar la bârnă, pentru că la puntea suspinelor nu se ştie niciodată cum suspină fiecare sportivă acolo”, a afirmat Covaliu.

Finalele la brână și sol au loc luni, 5 august.

Sursa colaj foto: Comitetul Olimpic și Sportiv Român