TeamRomânia la JO 2024. Elisabeta Lipă, despre prestația lui David Popovici la Olimpiadă: „Ce performanță! La cei 19 ani ai săi reușește să scrie în continuare istorie!”

David Popovici a încheiat Jocurile Olimpice de la Paris cu două medalii olimpice – una de aur, la proba de 200 de metri liber și una de bronz, câștigată la proba de 100 de metri liber. Înotătorul român a devenit astfel primul dublu medaliat olimpic din înotul masculin românesc. Din tribune, David Popovici a fost susținut de nume mari din lumea sportului românesc. Elisabeta Lipă, Nadia Comăneci, Mihai Covaliu, Camelia Potec și Octavian Morariu s-au numărat printre aceștia. Într-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook, Elisabeta Lipă laudă performanța lui David Popovici de la JO 2024. „Magicul David Popovici a cucerit a doua medalie la Jocurile Olimpice, de data asta medalia de bronz la 100 metri liber!”, a scris fosta mare campioană.

„Ce performanță! David Popovici, la cei 19 ani ai săi, reușește să scrie în continuare istorie! Deja campion olimpic la 200 metri, aseară, David a obținut și medalia de bronz în finala probei de 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris 2024”, a scris pe Facebook Elisabeta Lipă, Președintele Agenției Naționale pentru Sport.

Fosta mare campioană a spus că l-a susținut pe David Popovici din tribunele arenei unde s-a desfășurat cursa, alături de Nadia Comăneci, Mihai Covaliu, Camelia Potec, Octavian Morariu, Ion Țiriac și George Boroi.

„Magicul David Popovici a cucerit a doua medalie la Jocurile Olimpice, de data asta medalia de bronz la 100 metri liber! După aurul olimpic la 200 metri liber, astă seară, sportivul nostru a intrat în cursă și a câștigat bronzul, luptând admirabil în <<proba regină>> a înotului”, a mai scris Elisabeta Lipă.

Octavian Morariu – președintele Rugby Europe și membru al Comitetului Olimpic Internațional – l-a felicitat pe David Popovici pentru performanța de la Olimpiadă și a spus că românii au nevoie de un astfel de erou.

„David Popovici a reușit din nou! O performanță incredibilă la Paris 2024 și aduce acasă încă o medalie olimpică. Ne mândrim cu tine, David! Continuă să inspiri. Românii au nevoie de un erou!”, a scris Octavian Morariu pe Facebook.

La Tokyo, în 2021, David Popovici, atunci în vârstă de 16 ani, a fost al şaptelea în finala la 100 de metri liber.

Agenția Națională pentru Sport: „Acest tânăr de 19 ani, care bifează premieră după premieră pentru sportul românesc și mondial, a intrat în cursă în cel mai puternic lot de finală de 100 m adunat vreodată”

Agenția Națională pentru Sport a scris că David Popovici, la 19 ani, bifează premieră după premieră, după ce a devenit „primul dublu medaliat olimpic din înotul masculin românesc”.

„David Popovici, primul înotător român (masculin) care a devenit campion olimpic, prin aurul din proba de 200 m liber, este de ieri și primul dublu medaliat olimpic din înotul masculin românesc, după bronzul din proba de 100 m liber. Acest tânăr de 19 ani, care bifează premieră după premieră pentru sportul românesc și mondial, a intrat aseară în cursă în cel mai puternic lot de finală de 100 m adunat vreodată, după cum au comentat specialiștii. Și nu a pornit cursa de pe culoarul favoriților, cel cu care era obișnuit. Era doar al 7-lea când întors la 50 de metri, dar pe ultima lungime de bazin a recuperat ireal și a încheiat cursa pe podium, la doar o sutime de secundă de medalia de argint. 47.49 secunde a fost timpul lui”, a scris Agenția Națională pentru Sport pe pagina sa de Facebook.

Sursa foto: Inquam Photos / Cosmin Enache

Citește și: TeamRomânia la JO 2024. David Popovici, mesaj pentru politicieni: „Trebuie să investim mai mult în sport”. „Este cel mai bun ambasador al țării” | AUDIO