Steaua s-a calificat in optimile Europa League iar CFR Cluj a fost eliminata

Steaua s-a calificat spectaculos in optimile Europa League dupa ce a eliminat-o la penalty-uri pe Ajax Amsterdam si CFR Cluj a iesit din competitie surclasata cu 5-0 la general de Internazionale Milano. Dupa ce au pierdut cu 0-2 in Olanda, stelistii au abordat curajos returul si au atacat din primele minute. Latovlevici a deschis scorul in minutul 38 cu un lob peste portar din coltul careului iar in minutul 76 Chiriches a prins un sut la vinclu de la peste 20 de metri. In prelungiri nu s-a marcat desi tot Steaua a dominat agresiv, iar la penalty-uri Tatarusanu a aparat un sut al lui Schone si Moisander a trimis peste bara, iar ‘ros-albastrii’ au inscris prin Rusescu, Nikolici, Filip si Latovlevici. Stelistii vor juca acum cu Chelsea Londra, care s-a calificat cu mari emotii in fata cehilor de la Sparta Praga. In minutul 90 scorul general era 1-1, si pentru londonezii detinatori ai trofeului Ligii Campionilor a marcat Hazard in prelungiri.

La Cluj, campioana Romaniei, CFR a avut cel putin 10 suturi pe poarta lui Inter, insa valoarea net superioara a milanezilor a inclinat balanta si scorul final a fost 3-0, goluri Guarin de doua ori si Benassi. La italieni a stat pe banca de rezerve Cristi Chivu si ardelenii au jucat in ultimele 10 minute fara Camora, eliminat pentru fault ca ultim aparator. Amintim, in tur Inter castigase pe ‘Giuseppe Meazza’ cu 2-0.

In alte meciuri interesate jucate joi seara, detinatoarea trofeului Europa League: Atletico Madrid a fost eliminata de rusii de la Rubin Kazan cu 2-1 la general, Tottenham a scos-o pe Lyon cu 3-2 in dubla mansa, in Cehia Viktoria Plzen i-a dat inca un 2-0 lui Napoli dupa 3-0 in tur, Anji Mahacikala a dispus cu 4-2 la general de Hannover, iar FC LIverpool a invins-o degeaba in Anglia cu 3-1 pe Zenit dupa ce rusii castigasera la Sankt-Petersburg cu 2-0. Optimile Europa League se vor disputa pe 7 si 14 martie.