Steaua – Rapid 0-1

Echipa incropita in aceasta iarna de giulesteni s-a aparat bine si a reusit sa dea lovitura in Ghencea. Stelistii au nimerit de doua ori barele portii adverse, prin Papp in prima repriza si Tanase spre finalul partidei. Rapidistul Sapunaru a fost eliminat pentru al doilea galben in minutele de prelungire. La meci au asistat aproximativ 10 000 de spectatori dintre care 1500 de fani giulesteni. Galeria Stelei a lipsit din cele doua peluze si isi continua protestul pentru pierderea marcii de catre conducerea clubului.

Rapid nu mai castigase in Liga Intai din etapa a 7-a si a urcat acum pana pe locul al 15-lea, la 4 puncte de salvarea de la retrogradare.

Antrenorul Cristi Pustai spune ca deocamdata echipa este la 65% din potential si spera sa ajunga cat mai repede la maximum. Veteranul Daniel Pancu este incantat de victoria obtinuta in Ghencea si crede ca lotul schimbat radical in aceasta iarna va avea acum un moral bun si entuziasm in lupta pentru mentinerea in Liga Intai.

De cealalta parte, Steaua ramane cu 7 puncte avans fata de Petrolul Ploiesti in fruntea clasamentului dar Costel Galca isi face griji pentru titlu dupa ce patronul Gigi Becali a hotarat ca Prepelita si Arlauskis, aflati la final de contract, sa nu mai joace. Echipa pierde astfel jumatate dintre titularii din tur, dupa ce Szukala, Sanmartean si Keseru s-au transferat in strainatate.

Tot ieri in Liga Intai, ASA TG Mures a castigat cu 3-0 in deplasare la U Cluj, care a jucat in 10 de la jumatatea primei reprize, cand Gravenberch a fost eliminat dupa ce a provocat un penalty transformat de N’Doye. Celelalte goluri au fost marcate in repriza secunda de Bumba si Hora. Muresenii au urcat pe locul al 3-lea, devansand-o pe Astra Giurgiu, care a remizat pe teren propriu, 2-2 cu Concordia Chiajna. Fatai si Wellington au reusit cate o dubla. Astra a facut 2-1 in minutul 91 iar Concordia a egalat in 95.