Simona Halep şi Irina-Camelia Begu sunt în optimi la Roland Garros

Ambele reprezentante ale României au avut nevoie de set decisiv pentru a trece de turul al treilea.

Halep a revenit după ce a pierdut la 4 primul set al partidei cu japoneza Naomi Osaka, locul 108 mondial. Constănțeanca a egalat 6-2 și s-a impus cu 6-4 în decisiv, după o oră și 47 de minute de joc.

După meciul-maraton cu Coco Vandeweghe, Begu a resimțit oboseala în confruntarea cu Annika Beck. Ea a luat primul set la 4, germanca a egalat 6-2, pentru ca în cele din urmă Irina să se dezlănțuie în decisiv, 6-1.

Irina Begu va juca pentru calificarea în sferturile de la Roland Garros cu Petra Kvitova sau Shelby Rogers în timp ce următoarea adversară a Simonei Halep se va decide după partida dintre Lucie Safarova și Samantha Stosur.

În competiția de dublu a Grand Slam-ului de la Paris, Florin Mergea și Rohan Bopanna au ajuns de asemenea în faza optimilor de finală, învingători 6-3, 5-4 în fața cuplului francez Gregoire Barrere/Quentin Halys.