Confidenţialitate


Sancțiuni fără precedent pentru mai multe laboratoare din Franța, care nu au păstrat stocuri suficiente ale unor medicamente esențiale | AUDIO


Flacon cu pastile desfăcut și cu câteva pastile pe masă.

Sancțiuni fără precedent în Franța pentru mai multe laboratoare care nu au menținut stocuri suficiente ale unor medicamente considerate esențiale. 10 grupuri farmaceutice au fost amendate cu 8 milioane de euro.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Autorităţile sanitare franceze au condamnat circa 10 grupuri farmaceutice, printre care compania franceză Biogaran şi cea elveţiană Sandoz, la plata unei sume totale de opt milioane euro, întrucât nu au menţinut stocuri suficiente ale unor medicamente considerate esenţiale.

Sancţiunea este considerată de o amploare inedită, pe fundalul penuriilor de medicamente din această ţară. În 2022, sancţiunile au însumat puţin peste 500.000 de euro.

Companiile sunt obligate să menţină stocuri pentru două luni, iar în anumite cazuri pentru patru luni la medicamente de interes terapeutic major.

Este vorba de medicamente în cazul cărora o întrerupere a tratamentului poate pune în pericol viaţa pacientului pe termen scurt sau mediu. Printre ele – medicamente împotriva hipertensiunii, cancerului, antimicrobiene sau medicamente din neurologie.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Condamnare de 3 ani de închisoare cu executare pentru fosta șefă a Secției Oncologie a Spitalului din Suceava, acuzată că a luat mită de la aproape 300 de bolnavi de cancer | AUDIO


Ultimele stiri
Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria