Rusia a eliminat Spania și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

La capătul a 120 de minute de joc, scorul în confruntarea Rusia – Spania a fost 1-1.

Ibericii deschis scorul încă din minutul 12 prin autogolul lui Ignasevich iar apoi a pasat la nesfârșit mingea (1135 dintre care 1024 reușite față de 283 Rusia).

Pique a comis henț în careu și Dzyuba a egalat din penalty cu puțin timp înainte de pauză. În repriza secundă La Roja a măcinat în gol, fără ocazii foarte mari, în timp ce rușii s-au mulțumit să se apere atent. S-a trecut prin prelungiri și s-a ajuns la lovituri de departajare. Rusia s-a impus cu 4-3 după ce Koke și Iago Aspas au ratat.

De menționat că, în prelungiri, ambele echipe au făcut a 4-a schimbare, regulă nou introdusă la această Cupă Mondială.

Rusia va juca în continuare cu câștigătoarea dintre Croația și Danemarca.