Românii dansează în Piața Universității după meciul România-Slovacia încheiat cu un scor de 1-1 care duce naționala în optimile EURO 2024 | VIDEO

Românii care au urmărit meciul s-au strâns în Piața Universității ă danseze în Piața Universității au petrecut imediat după fluierul de final. România s-a calificat miercuri seara în optimile EURO 2024 fiind pe primul loc în grupă. Cu un scor de 1 la 1 și un gol marcat de Răzvan Marin în minutul 35, România merge mai departe și așteaptă să afle care este următorul adversar.

După meci au reacționat și președintele României, dar și premierul – Marcel Ciolacu. Premierul țării a susținut naționala chiar de pe stadion, de la Deutsche Bank Park.

Deși Slovacia a deschis meciul cu primul gol, România a reușit să egaleze în minutul 35 cu golul lui Răzvan Marin în urma unui penalty.

Klaus Iohannis: „Hai, România!”

„Felicitări echipei naționale de fotbal pentru calificarea în optimile de finală ale Campionatului European! Dragi tricolori, ați adus încă o dată bucurie românilor. Suntem alături de voi! Hai, România!”, a scris Klaus Iohannis pe Facebook.

Marcel Ciolacu: „Ați muncit, ați suferit şi ați câștigat!”

„Ați muncit, ați suferit şi ați câștigat! Bravo, România! Ați adus bucuria în sufletul românilor!!!”, a scris Marcel Ciolacu pe pagina sa de Facebook.