EURO 2024. România-Ucraina: 3-0. Meciul s-a încheiat. LIVE UPDATE | VIDEO | GALERIE FOTO

România joacă prima partidă de la EURO 2024 într-un meci de fotbal în care o are adversară pe Ucraina. Meciul se desfășoară luni, 17 iunie 2024, de la ora 16:00, pe Allianz Arena din Munchen – Germania.

UPDATE 17:57. România câștigă la Munchen, pe Allianz Arena cu un scor de 3-0

După o primă repriză spectaculoasă, plină de ocazii pe poartă și soldată cu golul lui Nicolae Stanciu în minutul 28, naționala României a facut un meci spectaculos. În decurs de 5 minute, Romania a înscris din nou, prin Răzvan Marin și Denis Drăguș. Meciul s-a încheiat 3-0 pentru naționala României.

UPDATE 17:44. Nicolae Stanciu iese din teren în minutul 85 și este înlocuit de Răzvan Marin

Răzvan Marin este noul căpitan al naționalei României după ce Nicolae Stanciu a părăsit terenul.

UPDATE 17:37. Cartonaș galben pentru România în minutul 79

România – Răzvan Marin – primește cartonaș galben în minutul 79.

UPDATE 17:15. Al treilea gol al României marcat de Drăguș

UPDATE 17:12. Scor: 2-0 pentru România. Răzvan Marin a marcat golul cu numărul 2 al naționalei României

UPDATE 16:45. S-a încheiat prima repriză a meciului România-Ucraina din cadrul EURO 2024. Scorul la pauză: 1-0 pentru naționala României

UPDATE 16:30. Gol pentru România în minutul 30

Stanciu a marcat primul gol al României din meciul România-Ucraina.

UPDATE 16:27. Minutul 27 – Primul corner al naționalei României

România are de executat primul corner al naționalei.

UPDATE 16:15. Primele 15 minute ale meciului dintre România și Ucraina

Ucrainenii au țintit poarta României din primul minut, prin intermediul lui Mudryk, însă românii au interceptat mingea.

În minutul 7, Tsygankov a trimis mingea spre poarta României, însă naționala a respins balonul.

UPDATE 16:05. Stanciu, în premieră cu numărul 21 pe tricou pentru a-l avea alături pe teren pe

Stanciu joacă cu numărul 21 în premeieră la echipa națională a României – numărul a fost luat pentru că Olimpiu Moruțan s-a accidentat și nu poate face parte din lot.

UPDATE 16:00. A început meciul România-Ucraina

Meciul dintre România și Ucraina a început la 16:00 pe Allianz Arena din Munchen – Germania. Ucraina are lovitura de începere.

UPDATE 16:54. Echipele de fotbal intră pe teren

UPDATE 15:21. Echipa de start a României la meciul cu Ucraina din cadrul EURO 2024

Sursa foto: Facebook / Echipa națională de fotbal a României

UPDATE 15:00. Echipele de fotbal ale României și Ucrainei la meciul de luni seara

• ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin, 21. Stanciu-cpt. – 20. Man, 19. Drăguș, 17. Fl. Coman. Selecționer: Edward Iordănescu
    Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 10. Hagi, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 22. Mogoș, 23. Sorescu, 24. Racovițan, 25. Bîrligea, 26. Șut

• UCRAINA: 23. Lunin – 2. Konoplia, 13. Zabarnyi, 22. Matviyenko, 17. Zinchenko – 6. Stepanenko-cpt., 19. Shaparenko – 15. Tsygankov, 14. Sudakov, 10. Mudryk – 11. Dovbyk. Selecționer: Serhiy Rebrov
    Rezerve: 1. Bushchan, 12. Trubin – 3. Svatok, 4. Talovierov, 5. Sydorchuk, 7. Yarmolenko, 8. Malinovskyi, 9. Yaremchuk, 16. Mykolenko, 18. Brazhko, 20. Zubkov, 21. Bondar, 24. Tymchyk, 25. Vanat, 26. Mykhailichenko

• Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia). Al patrulea oficial: Espen Eskas (Norvegia). Arbitru VAR: Rob Dieperink (Țările de Jos). Asistenți VAR: Pol van Boekel (Țările de Jos), Jerome Brisard (Franța).

UPDATE 14:36. Jucătorii echipei naționale a României au ajuns pe terenul de fotbal

UPDATE 11:00. Capitanul Nicolae Stanciu, mesaj pentru fanii naționalei: „Tot ce ne dorim este ca la finalul meciului să-i facem pe ei fericiți, pentru că pentru ei jucăm, pentru țara noastră”

Străzile din Munchen s-au umplut de fanii tricolori veniți din toată Europa. Au cântat și au dansat, iar de la terase s-au auzit recitaluri până târziu în noapte. Peste 30.000 de români au venit în capital landului Bavariei pregătiți să susțină România astăzi de la ora 16:00, în primul meci din faza grupelor.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Cei pe care îi auziți sunt fanii tricolorilor, veniți de prin toată Europa, dar și numeroși localnici. Centrul oraşului a fost asaltat de suporteri, care au cântat la terase și pe străzi. Marienplatz – piața centrală din Munchen – a fost o vreme scenă pentru românii hotărâți să sărbătorească revenirea Tricolorilor la EURO.

Naționala României a plecat duminică din Wurzburg și s-a deplasat cu trenul spre Munchen – unde se dispută meciul cu Ucraina.

Capitanul Nicolae Stanciu le-a multumit fanilor pentru suport

„Am văzut și noi diferite imagini cu fanii români de prin oraș și vrem să le mulțumim pe această cale pentru că am și auzit că vor veni în număr mare. Tot ce ne dorim este ca la finalul meciului să-i facem pe ei fericiți, pentru că pentru ei jucăm, pentru țara noastră și contează foarte mult pentru noi”, a spus Nicolae Stanciu.

30 de mii de romani sunt asteptati la meciul cu Ucraina de astazi de la ora 16.