România s-a calificat în optimile EURO 2024 cu un scor de 1-1 în meciul cu Slovacia de pe Deutsche Bank Park. România, pe primul loc în grupă

Meciul dintre România și Slovacia se joacă miercuri, 26 iunie 2024, de la ora 19:00 pe stadionul Deutsche Bank Park. Slovacia a deschis meciul cu primul gol, iar Răzvan Marin a egalat scorul în minutul 35. Bancu a primit un cartonaș galben pentru o intrare dură, prin urmare nu va juca în optimi. România este pe primul loc în grupă.

Zeci de mii de români au fost în Germania, alături de fotbaliștii naționalei și îi încurajează spre victorie.

Florin Niţă, Andrei Raţiu, Radu Drăguşin, Andrei Burcă, Nicuşor Bancu, Răzvan Marin, Marius Marin, Ianis Hagi, Nicolae Stanciu (căpitan), Florinel Coman și Denis Drăguş au fost echipa de start a Rlomâniei la EURO 2024.

Sursa foto: Inquam Photos / Stefan Constantin