Reacția românilor după meciul România-Ucraina încheiat cu un scor de 3-0. „Nu ne așteptam, dar ne-au făcut o bucurie mare” | AUDIO | VIDEO

Naţionala de fotbal a României a debutat cu o victorie la Campionatul European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, 3-0 cu Ucraina, pe Allianz Arena din Munchen. Victoria este considerată una istorică, la 24 de ani de la precedenta (3-2 cu Anglia), deşi porneau cu şansa a doua în acest meci. Golurile au fost marcate de Nicolae Stanciu (în minutul 29), Răzvan Marin (minutul 53) şi Denis Drăguş (minutul57). Liliana Nicolae a stat de vorbă cu mai mulți bucureșteni care au urmărit meciul.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Nu ne așteptam niciunul dintre colegii mei cu care m-am uitat la meci. Suntem șocați. Ne întrebam cine sunt băieții în galben care au jucat pentru România.

Liliana Nicolae: Ce gol ți-a plăcut cel mai mult?

Primul gol al lui Stanciu a fost incredibil și dacă intra și ăla din corner cred că ar fi fost golul turneului.

Liliana Nicolae: Ce crezi că urmează?

Un meci bun cu Belgia și să ieșim din grupe.

Nu ne așteptam, dar ne-au făcut o bucurie mare

Atmosferă bună, joc bun, nu ne așteptam, dar ne-au făcut o bucurie mare.

Liliana Nicolae: Un gol preferat, un jucător preferat?

Nicolae Stanciu. Un gol marcat extraordinar.

Cred că ne-a auzit toată clădirea

Am și lucrat, deci am văzut așa… secvențe din a doua repriză, care a fost și mai bună. Cu Belgia și un egal am fi foarte mulțumiți.

Liliana Nicolae: Ați văzut meciul? Cum a fost?

Minunat! Au jucat excelent. Primul gol a fost excepțional, impecabil.

Liliana Nicolae: Care a fost atmosfera?

Incendiară. Părea că toată tribuna e românească. A fost minunat.

Liliana Nicolae: Și în birou?