Confidenţialitate


Reacția lui Nicușor Dan în scandalul palmierilor plantați de Robert Negoiți în Piața Unirii: „Aici este vorba despre sfidare” | AUDIO


Nicusor Dan, primarul general al capitalei

Primarul general al Bucureștiului, Nicușor Dan, intervine în scandalul legat de palmierii plantați de edilul Sectorului 3, Robert Negoiță, în Piața Unirii din Capitală.

Nicușor Dan: „Suntem, totuși, la kilometrul zero al Bucureștiului și în momentul în care amenajezi kilometrul zero al Bucureștiului trebuie să te consulți cu niște specialiști”

Nicușor Dan anunță că primăria generală va scoate palmierii plantați, spune el, ilegal, va reamenaja zona, iar cheltuielile vor fi apoi recuperate de la instituția condusă de Robert Negoiță.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„O să intervenim și o să cerem banii pe tot ce au stricat ei și plus pe lucrările pe care le facem a treia oară, practic, pentru că noi le-am făcut în urmă cu 6-7 luni, iar aici o să luăm copăcei și o să-i ducem. Suntem, totuși, la kilometrul zero al Bucureștiului și în momentul în care amenajezi kilometrul zero al Bucureștiului trebuie să te consulți cu niște specialiști. Nu poți să vii de capul tău să pui meri… știu eu. Spațiul verde, așa cum este, mai puțin palmierii aceștia are șanse de a intra în legalitate făcându-se toate actele necesare”, a explicat primarul Capitalei Nicușor Dan.

Nicușor Dan îl acuză pe Robert Negoiță de „sfidare”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Bucureștiul are nenumărate probleme. Cea mai importantă dintre ele este că nu se respectă legea. Aici este vorba despre sfidare: în momentul în care primarul Municipiului București a venit, i-a spus să se oprească și el continuă… asta este sfidare, nu mai este un dialog. Sunt zeci de abateri de genul acesta pe care le-a făcut și aici sunt alte instituții care ar trebui să sancționeze”, a mai spus Nicușor Dan.

Sursa foto: Europa FM / Raul Bambu

Citește și: Palmierii plantați în Piața Unirii din București vor fi scoși în această după-amiază. Viceprimarul Capitalei: „Centrul este o zonă protejată” | AUDIO


Ultimele stiri
Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria