
240 de posturi vor fi desființate la Camera Deputaților în ședința Biroului Permanent de miercuri, 29 ianuarie. Această restructurare va aduce o economie de șapte milioane de euro anual. Și posturi importante vor fi disponibilizate, a anunțat președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban.
Președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban: „Facem reformă și pe politic, nu doar pe administrativ”
Audio Player„Dispare și un post de secretar general adjunct și de la comisii, omul președintelui, cel care vine cu președintele, și ăla dispare. Facem reformă și pe politic, nu doar pe administrativ”, a declarat președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban.
Metoda de procedură va fi prin concurs.
Cei mai buni vor rămâne, mai spune Ciprian Șerban, iar cei care într-adevăr muncesc nu ar trebui să se îngrijoreze
Audio Player„Toți trebuie să dea concurs. O să-i băgăm pe toți într-un sac. În funcție de nota pe care o vor lua la examen, atunci așa se vor și califica mai departe”, a precizat Ciprian Șerban.
Ședința care decide noua organigramă va avea loc miercuri, la 13:30.
Sursa foto: Inquam Photos / George Călin