Olympiacos, prima echipă de fotbal elenă care câștigă un trofeu european. Clubul a învins Fiorentina cu un scor de 1-0 în UEFA Conference League | AUDIO | VIDEO | GALERIE FOTO

Seară istorică în Grecia: A fost sărbătoare pe străzile din Pireu, după ce Olympiacos a câștigat UEFA Conference League. Este prima echipă elenă care câştigă un trofeu european.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Olympiacos a învins cu 1-0 pe Fiorentina, vicecampioana din sezonul trecut. Golul victoriei a venit abia în prelungiri, în minutul 116.

Este pentru prima dată în istorie când o echipă din Grecia câștigă un trofeu european intercluburi.

Antrenorul echipei, Jose Luis Mendilibar, este al doilea tehnician care câștigă două competiţii europene la rând cu două echipe diferite (Europa League 2023 cu Sevilla și Conference League 2024 cu Olympiacos), după Rafael Benitez.

Mii de fani au ieșit pe străzile din Pireu, principalul port al Atenei, pentru a sărbători victoria. Pe fundal s-a auzit piesa trupei Queen, „We Are the Champions”.

Olmypiacos a încasat 16,5 milioane de euro pentru victorie, iar jucătorii vor fi recompensați cu o primă totală de 5 milioane de euro, potrivit presei sportive din Grecia.

Sursa foto: Twitter / Olympiacos FC