Confidenţialitate

O parte din conducerea USR își retrage sprijinul pentru Elena Lasconi, candidată la alegerile prezidențiale din luna mai. Membrii se întrunesc în şedinţă de Comitet Politic pentru a vota susţinerea lui Nicușor Dan

O parte a conducerii USR își retrage sprijinul pentru lidera partidului, Elena Lasconi, candidată la alegerile preidențiale din luna mai. Liderul deputaților USR din Camera Deputaților, Ionuț Moșteanu, și vicepreședintele partidului, Dominic Fritz, și-au anunțat în schimb sprijinul pentru Nicușor Dan – candidat independent la președinție.

Biroul Naţional al USR a decis miercuri să convoace o şedinţă de Comitet Politic pentru a vota susţinerea, la alegerile prezidenţiale din luna mai, a candidatului independent Nicuşor Dan. Anunţul a fost făcut, într-o conferinţă de presă, de vicepreşedintele USR Dominic Fritz.

Dominic Fritz, vicepreședintele USR: „Nu este o decizie pe care am luat-o uşor”

„Pentru noi este foarte clar că nu mai există o cale pentru Elena Lasconi să ajungă în turul doi şi de aceea astăzi, în şedinţa de Birou Naţional, am decis să convocăm un Comitet Politic, luând în considerare pericolul real în care este România, şi să punem pe primul loc responsabilitatea faţă de această ţară, chiar dacă asta, pe termen scurt, înseamnă o decizie dureroasă pentru partid, iar la acest Comitet Politic să votăm susţinerea unui independent pentru funcţia de preşedinte al României. Nu este o decizie pe care am luat-o uşor”, a precizat Dominic Fritz.

Sursa foto: USR

Citește și: Ilie Bolojan invită candidații la prezidențiale la Cotroceni pentru dezbateri electorale. „Cred că ar fi o formulă bună ca, în afară de hologramele pe care le vedem în zona de online, să vedem candidaţi, să vedem dezbateri” | AUDIO

Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.