Confidenţialitate

O femeie a murit după ce a fost lovită de o bucată de gheață, desprinsă de pe un bloc. Dosar penal in rem, deschis de poliție | AUDIO

O femeie de aproximativ 35 de ani a murit după ce a fost lovită de o bucată de gheață desprinsă de pe un bloc. Incidentul a avut loc în localitatea Chiajna, județul Ilfov, într-un complex rezidențial. Poliția a deschis dosar penal in rem.

Audio Player
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Martorii au sunat la 112. Echipele de intervenție au încercat minute în șir să o resusciteze, însă femeia nu a mai putut fi salvată.

Sublocotenent Ștefan Eduard, de la ISU București-Ilfov: „În urmă cu scurt timp, am intervenit pentru acordarea primului-ajutor calificat, pe strada Rezervelor din localitatea Dudu, Chiajna, județul Ilfov, ca urmare a căderii unei bucăți de gheață de la înălțime, de pe un bloc, peste o persoană. Ulterior sosirii la fața locului, medicul prezent la caz a constatat decesul. Am intervenit cu o autospecială de prim-ajutor și descarcerare, respectiv un echipaj de terapie intensivă mobilă”.

Martorii spun că gheața s-a desprins de pe clădire și a lovit-o în plin pe tânăra femeie.

Polițiștii au început deja verificările, dar acestea se fac in rem. Adică asupra faptei, și nu a vreunei persoane.

Anchetatorii urmează să afle dacă – potrivit legii – proprietarii sau asociația de locatari au respectat măsurile privind curățarea gheții și prevenirea pericolelor de pe clădiri.

Dacă se va constata că aceste măsuri nu au fost respectate, responsabilii ar putea fi sancționați sau chiar puși sub acuzare.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: E-mailuri înșelătoare în numele CNAS. Instituția atrage atenția că nu a cerut online date cu caracter personal sau confidențial | AUDIO

Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.