Novak Djokovici s-a calificat in finala Openului Australiei

Sarbul a castigat primul set la 3 insa l-a cedat pe urmatorul cu acelasi scor.

Vizibil afectat de unele probleme musculare in prima parte a partidei, Djokovici si-a revenit pe parcurs iar in setul al 3-lea a ratat 3 mingi de set pe serviciul adversarului. Iesit din aceasta situatie, Murray a reusit imediat breakul dar a fost imitat de sarb si s-a ajuns la tie break unde scotianul a triumfat in cele din urma la 4 si conducea cu 2-1.

Novak Djokovici a turat insa motoarele si s-a impus categoric in setul urmator, 6-1 . Spectacolul a reaparut in decisiv unde Murray a revenit de la scorul de 5-2 pentru Nole pentru ca la 5-5 sa rateze 3 mingi de brake si sa cedeze mai apoi cu 5-7.

Liderul mondial il va intalni in finala de duminica de la Melbourne pe numarul doi ATP, Rafael Nadal.