Novak Djokovic, prima medalie de aur la JO: „Mi-am pus în joc inima, sufletul, corpul, familia, totul ca să câștig aurul olimpic la 37 de ani” | AUDIO

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul doi mondial, a câştigat prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice. Djokovici l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz într-o finală memorabilă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Sportivul sârb de 37 ani, deţinătorul recordului de titluri de Mare Şlem (24 la număr), s-a impus la capătul unui meci dramatic, care a durat aproape trei ore, transmis de Eurosport.
Sârbul s-a impus în fața tănărului iberic cu scourul de 7-6 (7/3), 7-6 (7/2).

„Mi-am pus în joc inima, sufletul, corpul, familia, totul ca să câștig aurul olimpic la 37 de ani. Și am reușit” a spus sârbul la finalul meciului.

Tânărul Alcaraz, numărul trei mondial, care a câştigat turneul de la Roland Garros în iunie, l-a învins pe Djokovic luna trecută în finala de la Wimbledon. În finală, Nole a fost mai bun după cum a recunoscut și spaniolul:

Doare foarte mult felul în care am pierdut, dar plec cu fruntea sus” a spus spaniolul, care a dezvăluit ulterior ce i-a spus Djokovic la fileu, la final de meci: „mi-a spus că mai devreme sau mai tâzriu voi câștiga aurul olimpic” .

Jucătorul sârb a completat palmaresul său cu titlul olimpic la individual, singurul trofeu care îi lipsea. Djokovic avea o singură medalie olimpică în palmares, bronzul obţinut în 2008, la Beijing.

Potrivit ATP, sârbul este cel mai în vârstă tenismen care a jucat într-un meci pentru medalia de aur, iar Carlos Alcaraz a fost cel mai tânăr finalist de turneu olimpic.

Sursa foto: Facebook / Novak Djokovic

Citește și: TeamRomania la JO 2024. Canotorii români, omagiați la Casa României din Paris. Președintele COSR: Au venit aici foarte bine pregătiți, nu am avut niciun dubiu că nu vor câștiga medalii | AUDIO