Monica Niculescu, in turul al doilea al Openului Australiei

Niculescu a pierdut la 5 primul set al partidei cu Alize Cornet dupa aproape o ora si jumatate de joc si dupa ce reusise sa salveze 7 mingi de set ale adversarei. Ea a revenit apoi si a reusit o serie spectaculoasa de 7 game-uri castigate consecutiv pentru a se impune cu 6-0 in setul al doilea. In decisiv, a fost randul lui Cornet sa treaca dinnou in avantaj, 3-1, dar Monica Niculescu a reusit o noua revenire si a castigat cu 6-3 la capatul unui meci care a durat 3 ore si 11 minute. In continuare, jucatoarea romana, cap de serie numarul 31, o va intalni pe o alta frantuzoaica, Pauline Parmentier. O noua victorie ar putea sa ii aduca Monicai Niculescu un meci cu lidera mondiala, Caroline Wozniacki. Tot in competitia feminine, Simona Halep, care avea cea mai facila adversara in primul tur dintre cele 6 romance participante, a fost eliminata surprinzator de argentinianca venita din calificari Paula Ormaechea. In fine, singurul reprezentant al Romaniei la simplu masculin, Victor Hanescu, a fost invins categoric de germanul Tobias Kamke, locul 98 ATP, scor 6-2, 6-1, 6-2 si paraseste Openul Australiei din runda inaugurala.