Mondialele de Canotaj Under-23: Medalie de aur pentru România la dublu vâsle feminin

Sportivele române Andrada Maria Moroşanu şi Iulia Bălăucă au cucerit medaliile de aur în proba feminină de dublu vâsle, vineri, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru tineret U23 de la St Catharines (Canada).

Româncele s-au impus cu timpul de 06 min 46 sec 84/100, stabilind un nou record mondial de tineret, vechea performanţă fiind de 6 min 47 sec 03/100. Podiumul a fost completat de Elveţia (06:49.27) şi Lituania (06:51.87), notează Agerpres.

România a încheiat cu două medalii de aur Mondialele U23, prima fiind obţinută joi la patru vâsle feminin de Emanuela Ciotău, Patricia Cireş, sportive care au participat la Jocurile Olimpice de la Paris, Mariana-Laura Dumitru şi Manuela-Gabriela Lungu.

La patru rame masculin, România (Constantin Emanuele Sterea, Ionuţ Pavel, Andrei Vatamaniuc, Eduard Angel Moldovan) a ocupat locul al şaselea în finală (05:53.60).

România (Daria-Ioana Dinulescu, Larisa Bogdan, Estera Vîlceanu, Georgiana Blănariu, Delia Mirabela Grădinăciuc, Emanuela Ioana Ciotău, Patricia Cireş, Elena-Diana Suta, Rucsandra-Ioana Bucşa) a încheiat pe poziţia a cincea finala probei feminine de opt plus unu (06:11.54).

Pe cinci s-a clasat România (Costi-Daniel Neagoe, Andrei Hemen, Cristian-Vasile Nicoară, Sergiu Anfimov, Sebastian Timiş, Leontin Nuţescu, Andrei Mândrilă, Claudiu Neamţu, Maria-Antonia Iancu) şi în finala probei masculine de opt plus unu masculin (05:32.27).