Confidenţialitate

Mai mulți medici din Iași, suspectați că luau mită de la pacienți pentru operații și pentru eliberarea de certificate medicale. Percheziții DNA la două spitale | AUDIO

Percheziții ale procurorilor DNA la două spitale din Iași. Mai mulți medici sunt suspectați că luau mită pentru a face operații și pentru a elibera anumite certificate medicale.

Audio Player
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Perchezițiile se desfășoară în 12 locații, drintre care și la Spitalul de Neurochirurgie și la Institutul de Boli Cardiovasculare. Potrivit unor surse judiciare, în dosar ar fi anchetată și o firmă de imagistică, firmă care are contracte cu cele două unități medicale. În vizorul anchetatorilor ar fi intrat medici suspectați de fapte de corupție ce ar fi fost comise în perioada 2020-2025. Aceștia ar fi luat mită pentru efectuarea de operații și pentru emiterea de documente medicale pentru obținerea de certificate de handicap și pensii.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Iași: Medic rezident și asistent medical, cercetați pentru trafic de droguri. Aceștia au fost reținuți și propuși spre arestare preventivă | AUDIO

 

Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.