Lewis Hamilton a câştigat cursa de Formula 1 din Singapore

Pilotul echipei Mercedes, Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 de la Singapore şi s-a detaşat în clasamentul genereal al “Marelui Circ”.

Cursa a început foarte spectaculos, iar din cauza ploii, piloţii echipei Ferrari: Sebastian Vettel şi Kimi Raikkonen s-au ciocnit cu Max Verstappen de la Red Bull, toţi fiind nevoiţi să abandoneze.

Hamilton a trecut apoi la conducerea cursei şi nu a avut nicio problemă până la final. Englezul a fost urmat de Daniel Ricciardo de la Red Bull şi colegul lui de la Mercedes, Valtteri Bottas.

Din cauza ploii abundente, nu au fost parcurse toate cele 61 de tururi şi cursa s-a terminat după două ore, maximum alocat de regulament.

Doar 12 de maşini au ajuns la finish. După acest Grand Prix, Hamilton a luat un avans de 32 de puncte în faţa lui Sebastian Vettel în ierarhia piloţilor de Formula 1.

Următoarea etapă, Marele Premiu al Malaysiei, va avea loc la 1 octombrie la Sepang.