JO 2024. Simone Biles și SUA au câștigat aurul la gimnastică feminină pe echipe la Paris | VIDEO

Simone Biles a câștigat medalia olimpică de aur cu numărul cinci după ce a condus Statele Unite ale Americii la o victorie categorică în finala pe echipe a gimnasticii feminine la Bercy Arena în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024

Echipa de cinci femei formată din Biles, Sunisa Lee, Jordan Chiles, Jade Carey și Hezly Rivera a readus SUA pe cea mai înaltă treaptă a podiumului olimpic într-o manieră dominantă, după ce a înregistrat un scor combinat de 171,296, cu peste 5,802 puncte mai mult decât Italia (165,494), care a obținut prima medalie la gimnastică artistică din ultimii 96 de ani, scrie The Guardian.

Brazilia a cucerit bronzul (164,497), ținând Marea Britanie departe de podium cu doar 0,234 puncte.

La trei ani după ce Statele Unite ale Americii au obținut o medalie de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo – atunci când Biles s-a retras din finala pe echipe, după ce a evoluat doar la sărituri – americanii au restabilit ordinea pe podium cu performanțe în toate cele patru discipline, câștigând aurul.

Sursa foto: Shutterstock