Italia – Uruguay 0-1

Squadra Azzura a fost invinsa la limita in meciul decisiv din ultima etapa a grupei D.

Sud-americanii au profitat de eliminarea lui Marchisio din minutul 59 si au dat lovitura in minutul 81, golul fiind marcat de fundasul lui Atletico Madrid, Diego Godin.

Marchisio a vazut rosu direct pentru o intrare dura iar italienii au protestat vehement cind in minutul 80, chiar inainte de gol, Luis Suarez a scapat de eliminare dupa o noua iesire nesportiva.

Atacantul suspendat in doua rinduri pentru muscarea unui adversar si-a infipt dintii si in umarul lui Chiellini, care a ripostat, insa incidentul a fost trecut cu vederea de arbitrul mexican Marco Rodriguez.

Uruguay a terminat pe doi, dupa Costa Rica, liderul surpriza al grupei D, care a remizat aseara 0-0 cu Anglia. Sa mai spunem ca esecul Italiei a dus atit la demisia selectionerului Cesare Prandelli, cit si a presedintelui federatiei peninsulare, Giancarlo Abete.

Grecia merge mai departe dupa o victorie dramatica in ultima etapa a grupei C, cistigata de Columbia.

Reprezentativa elena a invins Coasta de Fildes cu 2 la 1 dupa ce Samaras a adus calificarea cu un penalty transformat in al treilea minut de prelungiri.

Grecia va juca in optimi cu Costa Rica in timp ce Columbia, invingatoare aseara 4-1 cu Japonia, va da piept cu Uruguay.