Confidenţialitate

În căutarea celor mai bune școli, părinții cumpără vize de flotant pentru a-și putea înscrie copiii la instituția de învățământ dorită. Fenomenul creează supraaglomerare, iar actul educațional are de suferit | AUDIO 

Luni, 31 martie, începe înscrierea copiilor la școala primară, iar părinții participă la o adevărată competiție pentru obținerea vizelor de flotant.Totul pentru a-și înscrie copiii la școli pe care le consideră mai bune decât cea din zona de reședință. Pe piața neagră a vizelor de flotant, sumele încep de la 500 de lei pe an și ajung chiar la 1500 de lei. Totuși, fenomenul duce la o supraaglomerare a școlilor, iar actul educațional are de suferit, atrag atenția mai multe ONG-uri.

Audio Player
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Mă poate ajuta cineva contra cost cu viza de flotant în această zonă, vă rog?” – așa încep zeci de anunțuri postate de părinți pe rețelele de socializare. Și asta deoarece, pe 31 martie, încep înscrierile la clasa pregătitoare. Oamenii oferă între 500 si 1500 de lei ca să aparțină, doar în acte, de circumscripția școlii dorite.

Sunt adrese unde se iau în spațiu și peste 10 persoane, o faptă ilegală care ar trebui verificată de autorități, spune consultantul educațional Iulian Cristache.

Iulian Cristache, consultant educațional: „Sunt adrese din București și nu numai din București – din Timișoara Iași – unde sunt 20, 30 de copii la aceeași adresă”

„Vorbim practic de niște declarații în fals și uz de fals, niște plăți care se fac la negru, astfel încât copilul să meargă la cea mai bună școală. Sunt adrese din București și nu numai din București – din Timișoara Iași – unde sunt 20, 30 de copii la aceeași adresă. Este de noaptea minții. Despre ce vorbim? Doar cu ajutorul Ministerului de Interne, prin Biroul de Evidența Populației bănuiesc se pot verifica dacă aceste vize de reședință sunt într-adevăr corecte și nu vorbim de o ilegalitate”, a spus Iulian Cristache, consultant educațional.

Actul educațional are de suferit atunci când o școală se supraaglomerează, iar rezultatele bune se datorează în mare parte meditațiilor pe care le fac copiii în particular, mai spune Iulian Cristache.

Iulian Cristache, consultant educațional: Acei profesori au noroc că au niște elevi la clasă care sunt responsabilizați de familii și fac meditații în privat

„Nu neapărat acei profesori sunt cei mai buni. În schimb, acei profesori au noroc că au niște elevi la clasă care fiind responsabilizați de familii, care sunt ajutați inclusiv de familii, dar inclusiv cu meditațiile în privat, acest sistem paralel în ziua de azi”, a precizat Iulian Cristache.

În procesul de înscriere, directorii de școală sunt obligați să înscrie toți copiii, spune inspectorul școlar Elena Ștefan

„Directorii, da, sunt obligați să înscrie toți copiii, analizând acele cereri de înscriere și acele dosare depuse, conform metodologiei”, a spus Elena Ștefan, inspector școlar.

Înscrierea copiilor în clasa pregătitoare începe pe 31 martie și durează până pe 6 mai.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Ministrul Educației: Butonul roșu în școli, proiectul care permite semnalarea actelor de violență sau consum de droguri în mod anonim, este în faza de implementare | AUDIO

Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.