FCSB – Poli Iași: 1-1 în Liga 1

Vicecampioana FCSB a reușit doar o remiză 1-1 pe teren propriu cu CSM Poli Iași, în etapa a 5-a a Ligii 1.

Moldovenii au deschis scorul din minutul 9, prin Platini, iar roș-albaștrii au egalat dintr-un penalty transformat de Harlem Gnohere, în minutul 56. În ultimele minute, ambele echipe au ratat câte o ocazie foarte mare prin Danu Spătaru și Gnohere, care n-au reușit să marcheze singuri cu portarul.

În tribune au fost și cei doi fotbaliști aduși de FCSB miercuri, de la campioana FC ViitorulRomario Benzar și Dragoș Nedelcu. CSM Poli Iași este pe locul al 10-lea cu 5 puncte și FCSB stă pe treapta a 2-a, având 13 puncte, cu două sub lidera FC Botoșani. Gruparea antrenată de Nicolae Dică ar putea fi depăsită insă de CFR Cluj sau Dinamo, care se vor lupta între ele joi seară.

Tot miercuri, CSU Craiova a câștigat în deplasare la Juventus Colentina cu 1-0, gol înscris în minutul 45 de brazilianul Gustavo – care a ratat și un penalty în partea secundă. Oltenii sunt acum pe locul al 6-lea, cu 9 puncte, iar Juventus este penultima cu un singur punct.

În fine, Astra a învins-o cu 1-0 acasă pe Concordia Chiajna. Golul giurgiuvenilor a fost marcat de Alex Ionită în minutul 21, iar gazdele au terminat în 10, după ce Chipirliu a primit cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 89.

Joi, în afara duelului CFR-Dinamo, se va mai juca și partida Gaz Metan Mediaș – Sepsi Sfântu Gheorghe.