TeamRomania la JO 2024. David Popovici s-a calificat primul din serie în semifinala probei de 100 de metri liber

După medalia de aur câștigată  luni seară la 200 de metri liber, David Popovici s-a calificat marți, 30 iulie, în semifinalele probei de 100 de metri liber, după ce a câștigat seria a noua. Sportivul a întors abia al cincilea, însă a recuperat spectaculos pe ultimii metri, în același mod ca în finala de luni seară. Proba de 100 de metri liber este una dintre probele supreme ale natației.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

David Popovici a concurat pe culoarul 4 în seria a 9-a de calificări. Cu un timp de reactie scăzut la start, David Popovici a întors al ciniclea după primii 50 de metri. Era la 37 de sutimi de secundă față de liderul de la jumătatea cursei, italianul Deplano.

A revenit însă pe ultimii metri și i-a depășit, rând pe rând, pe sârbul Barna și pe portughezul Matoș Tibeiro. In final l-a învins la o sutime pe maghiarul Nemeth, oprind ceasul la 4 de secunde si 92 de sutimi și câștigând seria sa de calificări.

Popovici a încheiat seriile cu al treilea timp, fiind depășit de Jack Alexy (47.57) și Maxime Grousset (47.70).

Proba de 100 de metri liber este una dintre probele supreme ale natației. A fost una dintre cele patru întreceri de înot la care s-a concurat la Jocurile de la Atena din 1896, la începutul Jocurilor Olimpice moderne.

Semifinalele sunt programate în marți seară, de la 21:30.

După ce înotătorul român a câștigatluni seară medalia de aur, nume mari din sportul românesc au reacționat imediat.

Elisabeta Lipă, Camelia Potec și Mihai Covaliu l-au felicitat pe Popovici și au transmis mesaje de susținere pentru acesta.

Citește întregul material aici: Reacții din lumea sportului după victoria lui David Popovici. Camelia Potec: „Am plâns și o să mai plâng. La două sutimi a reușit să o câștige. Bravo lui!” | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / Colette Rochefort

Citește și: David Popovici, reacție după cursa care i-a adus aurul: Un vis împlinit. Dacă eu am putut, un băiat obișnuit, cu o dorință foarte arzătoare și puternică, absolut oricine poate | AUDIO