David Popovici, reacție după cursa care i-a adus aurul: Un vis împlinit. Dacă eu am putut, un băiat obișnuit, cu o dorință foarte arzătoare și puternică, absolut oricine poate | AUDIO

David Popovici a adus prima medalie de aur pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris. Înotătorul român a terminat pe primul loc proba de 200 de metri liber. A fost o cursă extreme de strânsă, iar următorul clasat, un sportiv englez, a fost la doar 2 sutimi în spatele lui David Popovici. Este prima medalie de aur câștigată la înot de un român după două decenii, chiar de ziua Imnului Național.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

David Popovici a adus bucurie în inimile tuturor românilor, după ce luni seară, în urma unei curse extrem de strânse, în proba de 200 de metri liber a Jocurilor Olimpice de la Paris a terminat pe primul loc cu 1min 44 de secunde și 72 de sutimi. Înotătorul român a avut o revenire de senzație, după ce pe 3 lungimi de bazin, cursa a fost condusă de un sportiv german.

David Popovici a fost urmat de englezul Matthew Richards, la doar două sutimi distanță și de americanul Luke Hobson.

David Popovici, reacție după cursă: „Mă bucur că am scris istorie”

„Mă bucur că am scris istorie. Dacă eu am putut, un băiat obișnuit, adică doar cu o dorință foarte arzătoare și puternică, absolut oricine poate. Deci, vă rog, făceți-o și voi”, a declarat David Popovici după cursă.

David Popovici a fost extrem de emoționat și a vorbit la TVR despre lupta sa pentru medalie:

David Popovici: „Nu-mi place să fiu atât de emoționat, dar e frumos”.

Jurnalist: „E un vis împlinit pentru tine?”

David Popovici: „Absolut. A fost o cursă între câini – așa s-a simțit. Ne-am bătut până la ultimul braț. Mulțumesc tuturor celor care s-au uitat”.

Mii de români au urmărit cursa cu sufletul la gură, iar în cartierul Titan, pe ultimii 50 de metri, glasuri de copii s-au auzit în timp ce strigau: ‘’Hai,Hai!’’ apoi a fost o explozie de bucurie. Iar la momentul urcării pe podium și al intonării imnului național, unii bucureșteni au dat volumul televizoarelor la maximum.

David Popovici va concura în serii la 100 de metri liber

Pentru David Popovici urmează o nouă probă. El va concura marți, 30 iulie, de la 12:17, în serii, la 100 de metri liber. Semifinalele se vor desfășura seara, în jurul orei 21:30, iar finala e programată miercuri seară.

Sursa foto: Inquam Photos/ Colette Rochefort