Confidenţialitate


Cum motivează judecătorul de la Curtea de Apel Ploiești sentința prin care a anulat decizia CCR din decembrie 2024, de anulare a alegerilor: Judecătorii CCR ar fi interpretat „în mod abuziv” legea atunci când s-au sesizat din oficiu | AUDIO


Cum motivează judecătorul de la Curtea de Apel Ploiești sentința prin care a anulat decizia CCR din decembrie 2024, de anulare a alegerilor: Judecătorii CCR ar fi interpretat „în mod abuziv” legea atunci când s-au sesizat din oficiu | AUDIO

Magistratul Alexandru Vasile a susținut că CCR NU avea dreptul să intervină în acest mod fără o sesizare oficială și acuză instituția de o decizie abuzivă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Judecătorul Alexandru Vasile de la Curtea de Apel Ploiești își motivează sentința controversată prin care a anulat decizia CCR privind alegerile din 24 noiembrie prin faptul că judecătorii Curții Constituționale ar fi interpretat „în mod abuziv” legea atunci când s-au sesizat din oficiu.

Magistratul a admis ca întemeiate nu mai puțin de șase motive de nelegalitate invocate de reclamanta care a deschis acțiunea în contencios administrativ la Curtea de Apel Ploiești.

Curtea a reținut printre altele că, prin anularea integrală a întregului proces electoral, cetăţenii au fost lipsiţi de posibilitatea de a-şi alege candidaţii preferaţi pentru ocuparea funcţiei de preşedinte al României.

Judecătorul Alexandru Vasile a considerat întemeiată critica adusă CCR potrivit căreia ar fi încălcat suveranitatea poporului român

De asemenea, judecătorul Alexandru Vasile a considerat întemeiată și critica adusă Curții Constituționale, acuzată că a încălcat suveranitatea poporului român, anulând întreaga procedură electorală, lăsând România fără preşedinte legitim ales de poporul român.

Astfel, țara a fost aruncată într-o criză politică profundă, care nu s-a încheiat nici în prezent, se arată în motivarea Curții de Apel Ploiești.

Hotărârea menționată nu are caracter definitiv, fiind supusă recursului în termen de cinci zile de la pronunțare, competența de soluționare revenind Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești și Curtea Constituțională au făcut recurs asupra sentinței date de judecătorul Alexandru Vasile

De altfel, au fost declarate recursuri de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploiești și de Curtea Constituțională a României. Totodată, au fost înregistrate și alte două cereri de recurs provenind de la două persoane fizice.

Curtea de Apel Ploiești a anunțat că, începând cu 10 aprilie, pe rolul acestei instanței au fost înregistrate 11 dosare similare prin care se solicită suspendarea deciziei Curții Constituționale privind alegerile din 24 noiembrie. Două dintre aceste cereri au fost respinse ca inadmisibile, iar restul se află încă în procedură de judecată.

Puteți vedea aici întreaga motivare a judecătorului Alexandru Vasile

Sentinta CA Ploiesti

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: CCR a făcut recurs la decizia Curții de Apel Ploiești cu privire la anularea alegerilor | AUDIO


Ultimele stiri
Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria