Confidenţialitate


Constanța: Incident la un liceu. 21 elevi au fost transportați la spital după ce un coleg a dat cu spray lacrimogen în școală | AUDIO


Constanța: Incident la un liceu. 21 elevi au fost transportați la spital după ce un coleg a dat cu spray lacrimogen în școală | AUDIO

Plan roșu de intervenție la un liceu din Constanța. Cel puțin 20 de elevi și au suferit diverse iritații și probleme respiratorii după ce un coleg a pulverizat un spray cu piper în clasă. Mai multe echipaje medicale cu ambulanțe au fost trimise la fața locului pentru a evalua starea copiilor.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

UPDATE. 21 de elevi transportați la spital

ISU Dobrogea a precizat că 23 de persoane au fost evaluate medical. Dintre acestea, 21 au fost transportate la spital.

UPDATE. 19 elevi au ajuns la spital. Planul Roșu de Intervenție a fost dezactivat

La acest moment nu mai sunt probleme deosebite. Sălile de clasă au fost aerisite, iar cursurile vor putea fi reluate în scurt timp.

Bilanț final: 19 victime transportate la spital.

Planul Roșu de Intervenție a fost dezactivat începând cu ora 10:00.

Știre inițială

Planul roșu a fost activat la Liceul CFR din Constanța. Un elev ar fi folosit un spray cu piper în incinta școlii. Cel puțin 20 de elevi de clasa a IX-a, cu vârste de 15 -16 ani, au acuzat usturimi la ochi, respirație grea și alte simptome respiratorii.

ISU Dobrogea a trimis urgent la fața locului echipaje medicale cu opt ambulanțe SMURD și Salvări ale Serviciului Judetean de Ambulanță, autospeciale pentru transport victime multiple, o autospecială pentru intervenții la accidente colective și calamități, un microbuz.

18 minori, transportați la spital

Copiii afectați de sprayul pulverizat de colegul lor au fost evaluați la fața locului. 18 dintre minori, conștienți, sunt transportati la spital pentru îngrijiri medicale.

Autoritățile vor investiga împrejurările care au dus la producerea incidentului.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Prahova: Avarie majoră la Termo Ploiești după ce cazanul 5 s-a spart și a fost oprit. Peste 100.000 de consumatori sunt afectați


Ultimele stiri
Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…

ANM: Ninsori la Bucureşti, în Noaptea de Ajun; stratul de zăpadă estimat este de 3…6 cm,temporar ninsoarea va…

Regatul Unit: Anul 2025, pe cale să doboare recordul de căldură

MApN: Noi atacuri cu drone în Ucraina, lângă România | A fost emis mesaj RO-ALERT | AUDIO

Comitetul pentru analiza legilor Justiţiei se reuneşte marţi, la Palatul Victoria