Confidenţialitate


Componența noului Parlament European, conform rezultatelor provizorii: PPE este urmat de S&D și de Renew Europe | AUDIO


Componența noului Parlament European, conform rezultatelor provizorii: PPE este urmat de S&D și de Renew Europe | AUDIO

Componența noului Parlament European – după alegerile din statele membre – Partidul Popular European ar avea 189 de locuri în viitoarea legislatură, în baza unei proiecţii realizate plecând de la rezultate provizorii şi estimări din 26 de ţări. Ultima proiecţie a legislativului comunitar se bazează pe rezultate parţiale din 24 de ţări, rezultate finale din Malta şi estimări din Polonia. Singura ţară din care lipsesc estimările este Irlanda.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

Grupul Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor (S&D) ar urma să obţină 139 de locuri, iar Renew Europe, 83 de mandate, potrivit proiecţiei PE din jurul orei locale 02:30.

Potrivit acestei proiecţii, grupurile PPE, Socialiști și Democrați şi Renew, care au format şi în fosta legislatură „marea coaliţie” ar urma să cumuleze 403 locuri dintr-un total de 720 şi vor continua să deţină controlul în legislativul comunitar.

Grupul Conservatorilor şi Reformiştilor Europeni (ECR) este creditat cu 73 de locuri, potrivit noii proiecţii bazate pe rezultate parţiale şi estimări din 26 de state membre.

Grupul Identitate şi Democraţie (ID) ar urma să obţină 58 de locuri, după ce a capitalizat rezultatele foarte bune din Franţa, Austria și Olanda.

Grupul Verzilor/Alianţa Liberă Europeană ar urma să obţină 52 de locuri, iar Grupul Stângii – GUE/NGL, 36 de locuri.

Deputaţii neafiliaţi ar urma să obţină 45 de mandate, iar partidele intrate în categoria „Alţii”, respectiv care nu sunt încă afiliate unui grup constituit în PE, alte 53 de locuri.

Ultima proiecţie privind rezultatele alegerilor europene în România indică faptul că Socisaliștii și Democrații ar obţine 13 locuri, PPE – 11 locuri, Renew Europe – două locuri, Conservatorilor şi Reformiştilor Europeni – un loc, iar partidele înscrise la categoria „Alţii” – şase mandate.

Prezenţa provizorie estimată la alegerile europene este de 51%, potrivit unui anunţ făcut de purtătorul de cuvânt al PE. În urmă cu 5 ani, prezenţa la vot a fost de 50,6%.

Viitorul Parlament European va avea 720 de membri, 33 vor fi români, iar prima ședință va avea loc pe 16 iulie.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: România Alege. Cristian Tudor Popescu, despre primele rezultate ale alegerilor din 9 iunie 2024: „Am început să știu că poate să câștige într-un moment în care aproape că nu se mai punea problema asta” | VIDEO


Ultimele stiri
Obiceiuri de Crăciun, în Moldova. Îmblânzirea anului ce vine și a „Urșilor de la Comănești”. Alungarea duhurilor rele…

Obiceiuri de Crăciun, în Crișana. Prin ce se deosebește Turca din Bihor față de cea din alte zone…

Obiceiuri de Crăciun, în Oltenia. Ce presupun Viflaimul din Dolj, Vasilca și scormonitul în foc | AUDIO

24 decembrie, Ajunul Crăciunului. Colindatul și alte obiceiuri la români

Constanța: Protest al angajaților CT Bus și al altor constănțeni în fața primăriei, în ziua aprobării unor taxe…

Sibiu: Incident la un hotel din municipiu. Tavanul de deasupra unei piscine s-a prăbușit peste persoanele aflate în…

Ce tradiții mai respectă de Crăciun unii bucureșteni și ce e cel mai important pentru ei în această…

Programa la Limba și literatura română pentru clasa a IX-a a fost revizuită și prezentată la Ministerul Educației.…

Vrancea: Accident rutier pe A7, la mai puțin de două ore de la deschiderea circulației pe tronsonul Focșani-Adjud.…

Radu Miruță și Irineu Darău au depus jurămintele de învestitură în funcțiile de ministru al Apărării, respectiv ministru…