CM handbal: Romania – Brazilia 25-22

Echipa națională de handbal feminin s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial după ce a învins-o pe deținătoarea trofeului.
Veterana Aurelia Brădeanu a fost cea mai bună marcatoare, cu 7 goluri iar România a condus aproape în permanență.
Portarul Paula Ungureanu a avut câteva intervenții excelente în momente cheie, Cristina Neagu a contribuit cu 6 goluri dar a și ratat două aruncări de la 7 metri iar exeperimentatele Ada Nechita și Elisei Ardean au fost și ele la înălțime. Tricolorele vor înfrunta în sferturi gazda turneului final, Danemarca, învingătoare cu 26-19 în fața Suediei.
Amintim, România a ieșit de pe locul al 4-lea din grupă, ultimul calificant, învinsă de Spania, Norvegia și Rusia iar acum și-a îndeplinit obiectivul propus, clasarea pe unul dintre primele 8 locuri.
Meciul cu Danemarca se va juca miercuri. Aseară au mai trecut de optimi Norvegia și Olanda.