Cipru și Lituania, următoarele adversare ale României din Liga Națiunilor (P)

După debutul cu dreptul din Liga Națiunilor, echipa antrenată de Mircea Lucescu se pregătește de două dueluri interesante în luna octombrie. Pentru „tricolori” urmează două meciuri în deplasare, cu Cipru și Lituania.

Programul meciurilor este următorul:

• 12 octombrie, de la ora 21:45: Cipru – România
  • 15 octombrie, de la ora 21:45: Lituania – România

După disputarea primelor două meciuri, România ocupă primul loc în Grupa 2 din Liga C, cu 6 puncte. Este urmată de Kosovo, cu 3 puncte, Cipru, 3 puncte, în timp ce Lituania nu are niciun punct. Amintim că în primele două meciuri, România a învins Kosovo cu 3-0 în deplasare și Lituania cu 3-1 pe teren propriu. În schimb, următoarea noastră adversară, Cipru, a câștigat în deplasare cu 1-0 în Lituania, dar a pierdut la scor pe teren propriu, 0-4 cu Kosovo.

Cipru și România s-au întâlnit ultima dată în 2011, în cadrul unui turneu amical disputat în această țară. Atunci, echipa noastră a câștigat la loviturile de departajare, după ce scorul în timpul regulamentar a fost 1-1. Ultimul meci oficial dintre România și Cipru datează din 1993. Atunci ne-am duelat în preliminariile pentru Cupa Mondială din 1994, un turneu de bună amintire pentru noi. Am învins Cipru cu 2-1 pe teren propriu, după ce anterior câștigasem în deplasare cu 4-1.

Se poate spune că reprezentativa statului Cipru ne este la îndemână și avem motive să sperăm că vom obține cele trei puncte. În prezent, Cipru este pe locul 123 în clasamentul FIFA. Cel mai sus a ajuns pe locul 43, iar cel mai jos pe locul 142. În schimb, România este pe locul 45 în clasamentul FIFA. Cea mai bună poziție pe care am ocupat-o vreodată a fost locul 3, în timp ce cel mai jos am ajuns pe 57.

O diferență o putem vedea și din estimările făcute de Transfermarkt. Lotul României este cotat la 93 de milioane de euro, iar cel al Ciprului la 20,8 milioane de euro. Practic, Radu Drăgușin valorează mai mult decât tot lotul Ciprului. E clar că avem multe argumente să obținem cele trei puncte, iar vestea bună este că echipa noastră este creditată cu șanse mari la agențiile de pariuri online. Avem cota 1.60 la victorie, egalul are 3.80, iar un improbabil succes al ciprioților este creditat cu 3.85.

Lituania ne-a dat emoții în tur

În partida disputată în Ghencea, România a câștigat cu 3-1 contra Lituaniei. Meciul nu a fost însă lipsit de emoții. Echipa noastră a început perfect și a deschis scorul în minutul 4 prin Valentin Mihăilă, dar Kucys a egalat în minutul 34. Au urmat minute grele, în care jocul nu ne-a ieșit, dar intrarea lui Ianis Hagi a schimbat lucrurile, iar penalty-ul pe care l-a obținut în minutul 86 a fost transformat fără emoții de Răzvan Marin. Ulterior, în prelungiri, Alexandru Mitriță a dus scorul la 3-1 după o acțiune de contraatac.

În meciurile cu Lituania, România are victorii pe linie în ultima perioadă. Echipa noastră a câștigat ultimele cinci partide contra lituanienilor. Desigur, acel eșec cu 0-3 din 2008, după Campionatul European, rămâne în mintea multora, dar de atunci multe s-au schimbat. Tocmai din acest motiv, România are cota 1.70 să obțină cele trei puncte în Lituania. Egalul are cota 3.80, iar succesul lituanienilor are 4.80.

Ulterior, în luna noiembrie, România va disputa ultimele două meciuri din Liga Națiunilor. Pe 15 noiembrie vom juca acasă cu Kosovo, iar trei zile mai târziu vom întâlni Cipru tot pe teren propriu.

Cotele publicate în acest articol pot suferi modificări în orice moment.