Cine este Alina Rotaru-Kottmann, finalista româncă la săritura în lungime

Atleta Alina Rotaru-Kottmann, născută pe 5 iunie 1993, s-a calificat, marţi, 6 august, în finala concursului de săritură în lungime din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, cu a noua perfomanţă din calificări. Alina Rotaru-Kottmann a reuşit 6,46 m în a doua încercare din calificările probei de săritura în lungime.

”Am avut emoții mari. La încălzire i-am spus antrenorului că nu am emoții și era ceva anormal, dar în timpul concursului am avut emoții foarte mari. Mai ales înainte de ultima săritură. La groapa la care am sărit eu, vântul a fost din față și nu ne-a ajutat, în timp ce la fetele din cealaltă grupă a bătut din spate. În finală însă toate vom avea aceleași condiții. Acum mi-a luat ceva până să mă obișnuiesc cu pista care e foarte rapidă, iar contactul trebuie să fie foarte rapid. La primele două sărituri nu prea m-am înțeles cu ea, dar a treia a fost săritura așteptată. Am bătut mult mai în față ca să nu depășesc săritura, dar și așa a ieșit bine.

În ultima zi, în finală, vreau să intru în primii 8. Suntem o generație care am ajuns la maturitate și acum încep să apară rezultatele. În finală, cea mai mare presiune va fi la prima săritură. Este cea mai grea pentru că îți arată nivelul la care ești în momentul respectiv. Atunci voi ști exact unde mă aflu. Sper să prind o zi bună”, a spus altleta.

Finala olimpică a probei feminine de săritura în lungime este programată pe data de 08.08, de la ora 21.

De-a lungul carierei sale, a participat la multiple campionate europene, mondiale și la Jocurile Olimpice.

Rotaru-Kottmann a obținut mai multe medalii și a stabilit recorduri personale notabile în săritura în lungime. Este apreciată pentru tehnica sa și constanța în rezultate.

Alina Rotaru-Kottmann este la a treia participare la Jocurile Olimpice, după Rio (2016), unde a ocupat poziția a 18-a (6,40 m) și Tokyo (2020), unde s-a clasat a 17-a, cu o săritură de 6,51 m. În 2023, Alina a obținut bronzul la Campionatele Mondiale de Atletism de la Budapesta.