Confidenţialitate

Cel mai mare exercițiu militar NATO pe apă, în aer și pe uscat, în România, Grecia și Bulgaria, are loc în februarie. 15.000 de soldați din țările aliate, implicați | AUDIO

În februarie va fi organizat cel mai mare exercițiu militar NATO pe apă, în aer și pe uscat, în România, Grecia și Bulgaria. Spania deja a anunțat că va dispune 3.000 de soldați pentru antrenamentul multinațional și a trimis deja sute de vehicule militare care au ajuns în țara noastră, în comuna Cincu din Brașov.

Audio Player
EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Exercițiul NATO va avea loc între 10 și 21 februarie în România, Grecia și Bulgaria, unde vor fi implicați 15.000 de soldați din țările aliate.

Potrivit Ministerului Apărării din România, scopul exercițiilor este de a testa capacitatea de reacție a alinței NATO pe timp de pace, în situații de criză.

O parte din nave și echipamentele folosite la reprezentație sunt deja pe drum către țările participante, scrie Infobae, un site de știri spaniol.

Oficialii spanioli au trimis deja două nave către țara noastră: din porturile Cartagena și Almeria au ajuns la portul grecesc Alexandraoupoli și de acolo echipamentele și cele 196 de vehicule militare au fost trimise pe uscat cu trenuri spre România.

Ansamblul feroviar a trecut prin orașele Dumbrăveni și Voila, de unde convoaiele au finalizat traseul în Cincu, destinația finală.

Pentru siguranță, convoiul feroviar a fost escortat de forța militară de elită spaniolă – LegiOn.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: România și alte 11 state din UE cer Comisiei Europene să protejeze alegerile europene împotriva interferențelor străine: „Incidentele recente necesită o acțiune urgentă și unită” | AUDIO

Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.