Bayern Munchen – Real Madrid: 1-2 în Liga Campionilor

Campioana Europei, Real Madrid a învins-o cu 2-1 în deplasare pe Bayern Munchen, în prima manșă a semifinalelor Champions League.

Nemții au deschis scorul în minutul 29 prin Joshua Kimmich, dar spaniolii au egalat prin Marcelo în minutul 44 și Marco Asensio a marcat golul victoriei în minutul 57.

De la Bayern, Robben și Boateng au ieșit de pe teren din prima repriză, ambii accidentați, însă bavarezii au ratat mai multe ocazii mari până la finalul jocului.

Gruparea din Munchen pierduse o singură dată în ultimele 22 de meciuri de pe teren propriu în Liga Campionilor.

Returul se va juca pe “Santiago Bernabeu“, marțea viitoare. Amintim, în prima manșă a celeilalte semifinale, FC Liverpool a învins-o cu 5-2 pe AS Roma.