Astra Giurgiu se califică pentru a doua oară la rînd în playoff-ul Europa League

Astra a dat din nou lovitura, după ce anul trecut i-a scos pe francezii de la Olympique Lyon. Echipa lui Marius Șumudică a repetat evoluția bună din prima manșă cu West Ham United, încheiată 2-2 la Londra, și s-a impus cu 2-1 la vizita echipei din Premier League.

Meciul de la Giurgiu nu a început deloc bine – englezii au deschis fulgerător scorul, încă din minutul 2, prin argentinianul Lanzini.  Astra a întors însă rezultatul pînă la pauză, cu ajutorul căpitanului Constantin Budescu, autor al unei duble.

Atacantul de 26 de ani a egalat în minutul 31, cu un șut spectaculos, și a adus calificarea trei minute mai tîrziu, după o acțiune a lui De Amorim.

Giurgiuvenii au controlat apoi jocul în repriza secundă iar Marius Șumudică și-a felicitat jucătorii pentru că au fost capabili să revină în fața unei echipe de talia lui West Ham. Tehnicianul a spus la Digi Sport că șase dintre elevii lui au avut probleme din cauza unui virus și a glumit în ceea ce privește adversara pe care și-o dorește în playoff, declarînd că la așa-zisul noroc de care a avut parte în carieră se așteaptă să dea peste Fenerbahce sau Borussia Dortmund.

Tragerea la sorți a confruntărilor pentru accederea în grupele Europa League este programată vineri la ora 14.00.